Škola ve Frýdlantu vytváří naučnou stezku s ukázkami z rostlinné i živočišné výroby

Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu na Liberecku vytváří naučnou zemědělskou stezku. Její součástí bude i chmelnice, která nikde jinde v regionu není. Netradiční pro zdejší klima je i vinice. Uvedl to vedoucí odborného výcviku na škole Jaroslav Palarec. Liberecko není vhodnou lokalitou pro pěstování chmele ani vína, podle Palarce mají sloužit malá chmelnice a vinice jako ukázka.

Palarc nepředpokládá, že budou mít horentní výnosy. Ve škole chtějí ukázat dětem, jak plodiny rostou, jak se sklízí, ošetřují. Studenti dnes pracovali na vytváření chmelnice, do třiceticentimetrové hloubky dávali sazenice – babky. Postup studentům vysvětloval odborný učitel Miroslav Kudrna. Nejdřív se dává granulovaný hnůj, na to se položí sazenice a obalí směskou hnoje a zeminy. Nad poslední očko se pak ještě dá deset centimetrů zeminy, uvedl. Studenti budou stavět i kůly, podle učitele použijí systém používaný v polovině minulého století. To znamená jedna babka, jedna tyč. Je to levnější než současný systém, poznamenal.

Jak uvedla ředitelka školy Alena Dvořáková, stezku chtějí otevřít v září 2018. Ponese název od zámku ke statku a budou na ní ukázky i živočišné výroby na školní farmě, kde jsou včely, ovce, kozy, slepice, králíci, husy či krůty.

Rostlinnou část budou zastupovat políčka s obilninami, olejninami a okopaninami. Kromě vinice a chmelnice bude součástí ovocný sad. I ten začali studenti dnes vytvářet sázením prvních stromků. Palarec vysvětloval, že důležitá je nejen volba vhodné odrůdy, ale i způsob výsadby. Sazenice by neměla být příliš hluboko a kůl, k němuž se připevní, by měl být vždy z jižní strany, aby nedošlo k předčasnému probuzení růstu v předjaří a potom k namrznutí," dodal Palarec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down