13.09.2016 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školkaři se potýkají s podnákladovými cenami

Pěstitelé zahradnického materiálu, tedy školkaři, se potýkají s problémem zakázek za podnákladové ceny. Součástí stavebních prací je zpravidla i veřejná zeleň. Stavební firmy ale z ceny zakázky často vyčlení na zeleň méně, než je skutečná cena zahradnických prací a materiálu, řekla tajemnice Svazu školkařů ČR Marie Horáková. Firmy tak podle ní někdy nutí pěstitele prodávat materiál pod nákladovou cenou, případně udělat takto celou zakázku. Provedeným pracím pak chybí i potřebná kvalita. Podle Horákové je problém v tom, že vítězové veřejných zakázek se vybírají pouze podle ceny.

"Celou zakázku naceňují stavební firmy. Dejme tomu, že jde o zahradnické práce za 900 000, daly by se udělat i za 750 000. Ale běžně takové zakázky vyhrávají firmy, které to udělají za 350 000," řekla Horáková. Lepší variantou je podle ní to, když stavební firma zadá zahradnické práce jako subdodavateli zahradnické firmě. "V horším případě stavební firma sama nakoupí materiál a udělá i zeleň. Pak ale chybí kvalita a často přicházejí reklamace," uvedla Horáková. Problém vidí u veřejných zakázek i v termínech plnění. "Většina se jich dokončuje v létě. Na zahradnické práce zbývá často jen málo času, a pokud se sází v červenci, je to v těch největších vedrech, což není pro rostliny dobré," uvedla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down