Školní mléko nabírá dech

Více dětí, více výrobků, víckrát za týden — tak se postupně rozvíjela česká verze školního mléka. Řadu změn přinesl do roky běžícího programu letošní vstup do Evropské unie. Jak uvedla tisková mluvčí Státního zemědělského a intervenčního fondu Jitka Sluková, žáci prvních až devátých tříd si mohou nyní kupovat ne dva, ale pět dotovaných mléčných výrobků týdně.

Unie také umožňuje rozšířit sortiment těchto výrobků o sýry, což ČR zatím nevyužívá. Mléčné výrobky se musí střídat — jedině mléko mohou mít děti čtyřikrát týdně, v případě ostatních produktů se může stejný nabízet jen třikrát za týden. Dotace záleží na typu výrobku. Český příspěvek se pohybuje od 90 haléřů do 2,70 koruny, dotace z unie od 0,87 do 1,97 koruny. Nejdražším výrobkem v programu je jogurtové mléko, které si děti kupují za 4,50 koruny. Krabička mléka přijde na 3,50 koruny, zatímco v obchodě se její cena pohybuje kolem osmi korun. Na obalu výrobků musí být vyznačeno, že spadají do programu školního mléka a nesmí na něm být čárový kód. Tato opatření mají pomoci zabránit zneužití programu. Sluková připomněla důležitost evidence žáků, kteří si dotované výrobky kupují, i to, že program bude kontrolovat nejen SZIF, ale také ministerstvo financí a Evropská komise.
Podle Pavla Černého, obchodního ředitele firmy Madeta, která je tradičním a největším dodavatelem výrobků školního mléka, podporuje jeho podnik školní mléko i vlastními marketingovými akcemi. „Z naší strany vnímáme účast v programu jako podporu budoucího spotřebitele,“ poznamenal. Připomněl přitom, že spotřeba mléka na obyvatele za rok je u nás stále zhruba o 30 procent nižší než v ostatních státech unie. Pokud si děti navyknou pít mléko a jíst mléčné výrobky, je naděje, že je budou vyhledávat i v dospělosti. Program školní mléko zahájila v roce 1996 s prvními 34 školami k tomu účelu založená obecně prospěšná společnost Laktea. Od podzimu roku 1999 se zapojil stát a začal dotovat mléko pro žáky prvních a druhých tříd, o rok později se dotace rozšířila na třeťáky, od ledna 2001 na žáky čtvrtých tříd. Již v únoru téhož roku vláda rozhodla, že na dotované mléko budou mít nárok všichni žáci základních škol. Do programu školního mléka se loni zapojilo 3100 z celkem zhruba 4800 škol. Podle Zdenky Veselé z ministerstva zemědělství šlo loni z rozpočtu rezortu do programu 63 milionů korun. Se stejnou částkou počítá ministerstvo i letos. K těmto penězům přibude i příspěvek unie. V příštím roce se podle Veselé předpokládá, že se státní dotace na tento účel zvýší na 110 milionů korun. Do programu je zapojeno osm mlékáren. Výrobky největších dodavatelů — Madety, Bohušovické mlékárny a Olmy – dodává do škol Laktea. Od ní školy odebírají za výhodné ceny i müsli tyčinky a další výrobky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *