Skončila omezení vstupu do některých částí Krkonoš

V Krkonoších se letos borůvky neurodily, a tím nebyly ani problémy s nelegálními sběrači borůvek ve volném terénu. Dnes zároveň skončilo omezení vstupu do některých částí Krkonoš, které správa parku každoročně vydává na ochranu přírody před neukázněnými sběrači. Informoval o tom mluvčí správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Letošní sezóna byla podle něj podobně bezproblémová jako v posledních třech letech. „V době platnosti borůvkového nařízení strážci KRNAP uskutečnili 60 tematicky zaměřených strážních služeb. Při nich zahájili jediné správní řízení,“ řekl Drahný.
Nařízení o omezení vstupu správa parku vydává od roku 2001, současné omezení je zahrnuto ve vyhlášce z roku 2012, která řešila léta 2012 až 2014. Zda bude nařízení o omezení vydáno i pro rok 2015, případně na více let, se teprve rozhodne. „Správa KRNAP bude zvažovat, jak dál. Ukazuje se, že problém se sběrači již není tak velký jako v minulosti,“ uvedl Drahný.
Zákaz vstupu letos platil od 20. července. Turistů, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách, se nařízení nedotklo. Omezení vstupu se týkalo asi 15 procent rozlohy parku, například okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Zejména jde o oblasti ve druhé a třetí zóně parku. Část území s omezeným vstupem je i v první zóně, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně.

Správa parku nařízení vydává proto, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, sběrem bobulí snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a poškozují lokality, kde se vyskytují chráněné rostliny. V případě porušení nařízení hrozí lidem pokuta na místě až 1000 korun, ve správním řízení se může vyšplhat až na 10 000 korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *