18.12.2007 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skončila první část vápnění lesů

V letošním roce zajistilo ministerstvo zemědělství na ploše 2400 hektarů lesa letecké vápnění, které vede ke zlepšení stavu lesů poškozených imisemi. Vápnění proběhlo na Českomoravské vrchovině, Šumavě, v Orlických horách a v Krušných horách. Agrowebu to sdělil tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

„Původní plán vápnění pro letošní rok počítal s 2800 hektary. Vzhledem k tomu, že sníh napadl o měsíc dříve nebylo možné dodržet původní rozsah,“ vysvětlil Vorlíček. I přesto ale ošetřená plocha představuje více než polovinu z 4300 hektarů plánovaných na tento a příští rok. „Letecké vápnění se provádí v lesích poškozených imisemi. Je důležité pro snížení kyselosti půdy v postižených oblastech. Analýzy půdy, listů a jehličí ukazují, že stav vápněných lesů se výrazně zlepšuje a celý projekt má tedy pro zdraví poškozených lesů pozitivní dopad,“ upozornil.
Vápněním se zároveň snižuje kyselost půdy. Výsledné zlepšení zdraví lesů je patrné pouhým okem. „Ke sledování stavu lesa ve větším měřítku používá ministerstvo zemědělství i družicové snímky postižených oblastí,“ doplnil mluvčí.
Podle již uzavřené smlouvy zajistí MZe v příštím roce povápnění minimálně 1500 ha lesních porostů, navíc se pro léta 2008 a 2009 připravují projekty vápnění a hnojení lesů na více než 3500 hektarech. Na těchto projektech spolupracuje Ministerstvo zemědělství s vlastníky lesů a výzkumnými pracovišti. Na místní úrovni pak schvalují vápnění a hnojení orgány ochrany přírody. Takto připravené projekty slouží jako podklad pro zadání veřejné zakázky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down