11.03.2004 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skopal chce v dubnu znovu podat návrh novely zákona o hospodářské soutěži

Předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal hodlá do Parlamentu znovu vrátit novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která je nyní pozastavena. Předloha by se měla objevit na dubnovém zasedání Poslanecké sněmovny. Tímto způsobem chce především uzákonit doby splatnosti u některých výrobků a také omezit tzv. podnákladové ceny.

Myšlenku na stanovení minimální splatnosti prosazují už několik let především zemědělci, kteří si stěžují nejen na pozdní placení od obchodních řetězců, ale i na další neetické praktiky. Už v lednu sliboval nápravu některých praktik obchodníků ministr zemědělství Jaroslav Palas. Skopal novelu před časem pozastavil a jednal například se Svazem obchodu na způsobu ošetření neetických praktik některých obchodních řetězců.
. Prezidentka svazu Helena Pískovská řekla, že svaz už připravil rámec pravidel pro autoregulaci obchodníků. Tato pravidla a další postup v řešení problému podnákladových cen, dob splatnosti a dalších by se podle ní měla řešit v dohledné době na zasedání hospodářského výboru sněmovny. Poslanec ale morální kodex pro obchodníky v podstatě neuznává a domnívá se, že by se jím například řetězce stejně neřídily. Skopal poznamenal, že nechce omezovat podnikání, ale zavést pravidla hry. Poslanec proto chce, aby novela získala nejen podporu vládní koalice, ale i zástupců opozičních stran. Neuzákoněná doba splatnosti u některých produktů podle Skopala způsobuje problémy v toku finančních prostředků mezi dodavateli a odběrateli. Dodavatel by totiž měl mít jistotu, že v určitém čase peníze za dodané zboží získá, a nestane se tak v podstatě bankou, která poskytuje odběrateli finanční prostředky. Připomněl, že nedávno dosahovala splatnost 60 až 120 dnů. Určitá doba splatnosti by se měla stanovit u výrobků, které mají nějakou omezenou trvanlivost, přiblížil Skopal. Doplnil, že nemusí jít jen o potraviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down