07.09.2007 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škrob zřejmě zdraží

Ceny bramborového škrobu by mohly stoupat. Soudí to alespoň zástupci Ústředního bramborářského svazu i výrobců škrobu. V souvislosti se zvyšováním cen obilovin se očekává i vrůst ceny pšeničného a kukuřičného škrobu a následný dopad na škrob bramborový, uvedl minulý týden na semináři v Lukavci předseda svazu František Novák. Pěstitelé očekávají průměrnou úrodu.

Cena obilí je podle něj v současnosti vysoká a zřejmě bude dále stoupat. Příčinou je vážné řešení obnovitelných zdrojů, zejména v USA a vyšší spotřeba ve třetích zemí. „Ani jeden z těchto důvodů není dočasný, ale bude mít dlouhodobější dopad na bramborářství,“ konstatoval Novák. Navíc v minulém roce podle něj chybělo na trhu asi půl milionu tun bramborového škrobu, proto nelze předpokládat pokles cen.
Letos se očekává, že výnosy budou vyšší než v minulém roce, kdy průměrné výnosy podle statistických dat činily kolem 23 kilogramů na hektar, ale nižší než v roce 2005, kdy dosahovaly kolem 28 tun z hektaru. Tomu budou odpovídat i cenové křivky. „Pro pěstitele průmyslových brambor určitou perspektivu do budoucna,“ prohlásil.
Přestože podle Nováka Česká republika nedosahuje takových výnosů jako největší pěstitelé průmyslových brambor v EU, kterým jsou Německo a Nizozemsko, tento svůj handicap můžeme vyrovnat vysokou škrobnatostí. Ta se řadí k jedné z nejvyšších v Evropě, v posledních letech se pohybuje kolem 20 procent. „Nenastává situace, že bychom museli prodávat brambory levně,“ uvedl.
Ekonomický náměstek podniku Lubomír Tříska konstatoval, že pro nákup brambor v letošní kampani platí minimální cena 178,31 euro za tunu. „Kromě toho škrobárny ještě platí další příplatky, jako například za včasné dodávky či skladování,“ podotkl. Letos počítají s tím, že v první části kampaně, to je do konce září, vykoupí 26 tisíc tun brambor, v říjnu 20 tisíc tun a od 1. listopadu do konce devět tisíc tun. Připomněl, že kampaň v Pelhřimově začala 15.srpna a potrvá 90 dní.
Pracovník nákupu Pavel Marousek připomněl, že nejúspěšnější z odrůd průmyslových brambor je Ornella, která tvořila vloni nákupu asi 17 tisíc tun, Kuras, držící se na 10 až 11 tisících tun, a Amylex, která se vyznačuje vysokou průměrnou škrobnatostí. Vloni představovala 22,4 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down