30.11.2004 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škrtají rozpočet PGRLF

Prostřednictvím svých podpůrných programů chce ministerstvo zemědělství v příštím roce vyplatit 1,815 miliardy korun. Z toho 1,595 miliardy korun jsou neinvestiční dotace. Do navrženého rozdělení finančních prostředků minulou středu zasáhl zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, který pak národní dotace schválil.

Předseda výboru Ladislav Skopal (ČSSD) se zasadil o zvýšení podpory komplexní sklizně máku o tři miliony korun. Na tento titul půjde tedy v příštím roce osm milionů korun. Místopředseda zemědělského výboru Petr Zgarba uspěl s návrhem přidat ke 200 milionům korun neinvestičních dotací dalších deset milionů na titul 2.A – udržování a zlepšování genetického potenciálu vyjmenovaných hospodářských zvířat. Pět milionů korun k navrženým 80 milionům přidal výbor na speciální poradenství pro živočišnou výrobu. S tímto návrhem přišel Zgarba, který je předsedou Unie chovatelů. Posílení tří dotačních titulů vyváží škrty v nákazovém fondu, který dostane 532 milionů korun místo 550 milionů, navržených ministerstvem zemědělství. (Pozn. red.: přehled dotačních titulů na str. 5)
Zemědělský výbor svým usnesením, pro které hlasovali všichni přítomní poslanci, požádal ministra, aby ušetřené prostředky věnoval na komplexní pozemkové úpravy, na něž peníze chybí.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), pro který se v návrhu rozpočtu kapitoly MZe počítalo se 700 miliony korun, dostane ze státní pokladny pravděpodobně méně. Rozpočtový výbor mu totiž odebral 62 miliony korun pro posílení vládní rozpočtové rezervy. Tento přesun se nelíbí poslanci ODS a stínovému ministru zemědělství Jiřímu Papežovi. „Je ale velmi reálné, že ho sněmovna schválí,“ poznamenal. Ministr zemědělství Jaroslav Palas souhlasí s odebráním peněz z PGRLF za podmínky, že se jiným způsobem vrátí do sektoru. Předpokládá se, že by touto cestou mohl získat prostředky pro vodní hospodářství, jejichž objem je v kapitole MZe naprosto nedostatečný. Ministr ale vzhledem ke své zahraniční cestě podle svých slov nevěděl, o jak vysokou částku má PGRLF vlastně přijít. Dalších třicet milionů korun chce totiž fondu odebrat předseda hospodářského výboru Josef Hojdar, který se snaží sehnat celkem 80 milionů korun pro kapitolu ministerstva průmyslu a obchodu na uskutečnění projektu Hospodářské komory ČR.
Mluvčí PGRLF Tomáš Vyšohlíd ujistil, že dotační politika fondu se i přes snížení přídělu peněz zásadně nezmění. „Budeme připraveni uspokojit veškeré nároky žadatelů,“ dodal.
Projednávání státního rozpočtu by měla sněmovna podle Jiřího Papeže uzavřít na příští schůzi, která začíná 14. prosince.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down