Škrty v dotacích jsou podle Agrární komory cesta k likvidaci zemědělství

Škrty v národních dotacích, o kterých ve středu informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je cesta k likvidaci českého zemědělství. Snížilo by to také konkurenceschopnost firem. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Stanjura řekl, že omezení dotací je možná reakce na zdražování potravin, pokud se potvrdí vysoké zisky jejich producentů.

Objem vyplácených dotací ze státního rozpočtu chce proto snížit o desítky miliard, nikoli však pouze v zemědělství. Částka určená na národní dotace do zemědělství a potravinářství pro letošní rok klesla o 2,3 miliardy na 2,7 miliardy Kč, přičemž velká část směřuje do živočišné výroby.
Minulý rok loni naopak k navyšování prostředků na národní dotace vyzývali poslanci ve sněmovním zemědělském výboru. Materiál, který schválila sněmovna koncem listopadu v důvodové zprávě, uváděl, že celková potřeba pro letošní rok by činila přes 6,3 miliardy korun.
Stanjura řekl, že snížení objemu státních dotací bude podle něj součástí konsolidačního balíčku, v rámci kterého chce snížit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun. "My v této chvíli máme konsolidovaná data za sektor zemědělství. Tam víme, že zisk vyrostl o 150 procent proti roku 2021. To se samozřejmě musí projevit i v koncové ceně," řekl. Až bude mít k disposici data i za potravinářské firmy a řetězce, lze podle něj říci, jak byly sektory ziskové a kdo se nejvíce podílel na zdražování.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down