Skupina Agrofert otevřela u Plzně třídírnu vajec

Firma Česká vejce Farms ze skupiny Agrofert otevřela dnes ve Vejprnicích u Plzně novou třídírnu vajec. Investici za 135 milionů korun podpořila 40procentní evropská dotace z Programu rozvoje venkova, zbytek peněz šel z vlastních zdrojů skupiny. Vejce půjdou do Vejprnic zatím výhradně z vlastních velkochovů nosnic zemědělské divize Agrofertu, tedy z Vejprnic, Střížova na Plzeňsku, Plesné na Chebsku, ze Strakonic a z Trnové u Dobříše. Řekl to ředitel zemědělské divize Jindřich Macháček a Milan Sýkora, šéf produkce vajec ve firmách skupiny Agrofert.

Třídírna vajec s 25 lidmi má stejně velkou kapacitu jako nedávno otevřené zařízení v konkurenčním Proagru Nymburk. „Špičkový výkon naší třídírny bude v jednosměnném provozu 126 000 vajec za hodinu. Ročně se tu dá vytřídit na jednu směnu 200 milionů vajec,“ uvedl Sýkora. Zatím se bude v třídírně pracovat na jednu směnu, ostrý provoz začne v pátek. Výhledově se plánuje s tříděním i pro jiné firmy. Vejce se budou balit podle požadavků obchodů a budou rozvezeny do logistických center a do prodejen.

„Pokud bychom počítali návratnost stavby ze současné ceny vajec, tak je investice nenávratná. Takže pokud se něco nezmění, tak to bude špatně pro chov nosnic,“ uvedl. Podle Macháčka byla loňská výkupní cena vajec 20 haléřů pod náklady. Podle Českého statistického úřadu činila 1,63 koruny za kus. „Ale já myslím, že to je výkupní cena s obalem, protože cena všech vajec, které jsme my vyprodukovali a dodali do řetězců, byla 1,55 koruny, přitom náklady jsou 1,70 koruny,“ řekl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *