08.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skupina G8 se zavázala, že zruší subvence na vývoz zemědělských produktů

Představitelé zemí skupiny G8 se dnes ve svém komuniké zavázali, že ukončí poskytování subvencí na vývoz zemědělských produktů s tím, že nestanovili k tomuto kroku žádný konkrétní termín. Přislíbili také, že se budou zaměřovat na opatření, která povedou ke zrušení kvót a cel na dovoz výrobků z chudých zemí.

Skupina G8 rovněž vyzvala k obnovenému úsilí o dokončení nové fáze liberalizace světového obchodu do konce příštího roku. Dále se vyjádřila k poslednímu kolu jednání o liberalizaci světového obchodu, které členové Světové obchodní organizace (WTO) zahájili v roce 2001 v katarském městě Dauhá. Vyzvala všechny členy WTO, aby pracovali s větší naléhavostí na dovedení těchto jednání k závěru do konce roku 2006, uvádí se v komuniké.
Pro širší dohodu o liberalizaci světového obchodu v rámci jednání započatých v Dauhá představuje klíčovou překážku právě zemědělství. Americký prezident George Bush ve čtvrtek prohlásil, že chce spolupracovat s Evropskou unií na odstranění zemědělských subvencí do roku 2010. Mluvčí evropského komisaře pro obchod Petera Mandelsona však uvedla, že tento termín nevypadá realisticky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down