27.08.2001 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sladaři hlásí dobrou kvalitu

Tento rok by měl být pro pěstitele sladovnického ječmene příznivý i přes srážky v době sklizně. Zeptali jsme se Jaroslava Skopala, ředitele závodu služeb Obchodních sladoven Prostějov, a. s., jak letos vypadá kvalita ječmene a jaké jsou jeho ceny.

V současné době je sklizeno přes 80 procent ploch jarního ječmene. Jaká je jeho kvalita?

Kvalita je nadprůměrná, nezaznamenali jsme zatím žádný plošný výpadek, problémy jsou pouze lokální. Proto lze předpokládat příznivou sladařskou výtěžnost z celkové sklizně jarního ječmene. Je dobrý podíl nad sítem 2,5 mm, optimální obsah bílkovin a vyhovující odrůdová skladba. S každým dalším deštěm se ale postupně zhoršuje sladařská kvalita. Zpočátku docházelo ke ztrátám lesku, poté mizela žádoucí žlutá, slámová barva a v těchto dnech vzrůstá i biologické poškození. U řídkých, přezrálých porostů se zalamují stébla a následně klesá výnos v důsledku předsklizňových ztrát. Někteří zemědělci bohužel přednostně sklízejí polehlé porosty pšenic, které již zřejmě nedosáhnou vzhledem ke srážkám potravinářské kvality. Přitom vedle stojí ječmeny, které by stále ještě měly dobrou sladařskou kvalitu a bylo by je možné prodat za zajímavou cenu. Celkový úspěch sklizně jarních sladovnických ječmenů nyní závisí na rychlém dokončení sklizně.

Letošní průměrný výnos je přibližně o jednu tunu vyšší než v loňském roce. Ovlivní to nějak ceny této komodity?

Jestliže se zvýší nabídka ječmene, což je pravděpodobné, cenu to samozřejmě ovlivnit může. Pokud bude poptávka nasycená, je možné, že cena u nenasmlouvaného ječmene klesne. Musím ale také říci, že Obchodní sladovny u svých kontraktů v každém případě dodrží stanovenou cenu i platební podmínky. Smluvním partnerům nehrozí, že bychom jim snižovali cenu. Za tunu ječmene v uzanční jakosti letos platíme 4200 korun.

S dodavateli uzavíráte dlouhodobé smlouvy. Osvědčil se vám tento přístup?

Máme zájem o maximální počet partnerů, kteří s námi uzavřou dlouhodobé vztahy. Těm pak poskytujeme servis formou bezúročných dodávek osiva či chemie, včetně množstevních finančních bonusů a oni nám zaplatí formou dodávek ječmene po žních. Tato podpora funguje v naší firmě již sedm let a je velmi využívaná. Letos jsme nově zavedli systém certifikované produkce sladovnického ječmene, kdy pěstitelé, kteří se zavázali postupovat podle dohodnuté metodiky, dostanou za tunu o 200 korun více. Smluvní partneři dodávají podle harmonogramu stanoveného ve smlouvě. Případné kvalitativní problémy, které se občas vyskytnou, řešíme dohodou. Předpokládáme, že většinu plánovaného množství 260 tisíc tun nakoupíme do konce roku.

Obchodním sladovnám poklesl v prvním pololetí letošního roku hrubý zisk meziročně o 20 milionů korun. Projeví se to na její platební schopnosti?

Můžu ubezpečit naše dodavatele, že se to v žádném případě na výkupu neprojeví. Naše firma má již dnes připravené peněžní zdroje na financování veškerého nákupu sladovnického ječmene.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down