Slavnosti chřestu v Ivančicích začaly

V Ivančicích na Brněnsku dnes začaly Slavnosti chřestu. Letos poprvé, ač jde už o 21. ročník, pořadatelé objednali chřest v České republice. Zatímco loni koupili čtyři tuny ze slovenských Veľkých Levárů, letos je to šest tun bílého a zeleného chřestu z Hostína na Mělnicku, sdělil organizátor Aleš Tureček.

Více chřestu pořadatelé objednali díky výhodnějším obchodním podmínkám. Společnost Český chřest se stala i partnerem slavností a nechce, aby se opakovala situace tři roky stará, kdy chřest došel. A ten, který se nespotřebuje, si odebere zpět. Dosud si museli odebrat všechen, co si objednali, poznamenal Tureček. Loni přišlo 9000 lidí a více se neočekává i vzhledem k předpovědi počasí.
Program začal na Palackého náměstí, vstupné je zdarma, o víkendu je každý den za 100 korun. Hlavní součástí jsou ochutnávky různých pokrmů z chřestu, se svými specialitami se zapojují nejen místní restaurace. Novinkou je ekologičtější přístup ke slavnostem. Plastové kelímky, talíře a příbory budou letos z biologicky rozložitelných materiálů, řekl Tureček. K doprovodnému programu patří kulturní vystoupení, řemeslný jarmark či oblíbený WinePoint.
V Ivančicích se také v minulých letech činily pokusy obnovit pěstování chřestu. Podařilo se sehnat pozemek i pěstitele. Ale od loňska se jednání nikam neposunula, a jednají s majitelem pozemku o podmínkách, řekl Tureček. Chřest z Ivančicka zmizel na přelomu 60. a 70. let.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *