08.10.2014 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavnostní výlovy lákají

Slavnostní výlovy rybníků přitahují na jižní Moravě tisíce lidí. Výlov rybníka Vrkoče u Pohořelic za pěkného počasí desetitisíce a organizátoři kromě komentovaného výlovu chystají i doprovodný program. Naopak kvůli organizační náročnosti už nepořádá Rybářství Hodonín slavnostní výlov rybníka Dvorský, vyplývá z informací od rybářů.

Rybníkářství Pohořelice obnovilo tradici slavnostních výlovů začátkem 90. let. "Zpočátku to bylo skromné a lidí nechodilo tolik. Ale v posledních letech je o výlov obrovský zájem," řekl ředitel Roman Osička.
Výlov Vrkoče 25. a 26. října je celodenní záležitostí. Začíná v 7:30 prvním zátahem, který se může ještě kolem poledne podle potřeby opakovat. "Lidé postávají na hrázi, prochází se po stáncích a sledují komentovaný výlov, aby věděli, co se právě děje. Trvá to až do soumraku," popsal atmosféru Osička.
Podobné divadlo jako u Vrkoče lidé mohou vidět ve stejném termínu například u rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku, o týden dříve u nádrže Blatnička na Hodonínsku. Rybářství Hodonín sice nedělá slavnostní výlov, ale postupně loví rybníky Jarohněvický a posléze soustavu Lednických rybníků. Ryby se prodávají přímo na hrázi. "Jsme rádi, že se lidé přijdou podívat. Je to výjimečná možnost, jak nás vidět při práci. A také nás těší, že můžeme lidem nabídnout místní produkt, čemuž přizpůsobujeme i ceny," uvedl ředitel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha.
U slavnostních výlovů na lidi čeká nejen podívaná na práci rybářů. "Máme přichystanou výstavu ryb v akváriích, což přitahuje hlavně děti. Ukazujeme nejen tržní, ale i okrasné a trofejní kusy. Samozřejmě prodáváme živé ryby, zpracované ryby a výrobky z rybího masa," řekl Osička. Mezi další atrakce patří pasování na rybáře a kolo štěstí. "Letos jsme přichystali pro návštěvníky větší parkovací plochy, aby měli jednodušší přístup," dodal Osička.
Pecha z Rybářství Hodonín připouští, že v budoucnu se k velké slavnosti rybáři u Dvorského zase možná vrátí. "Máme teď spoustu úkolů a práce a bohužel organizace je tak náročná, že ji nejsme schopni zajistit. Uvidíme," uvedl Pecha.
Výlovy jsou v ČR tradiční záležitostí už staletí, největší jsou v Česku v kraji rybníků na Třeboňsku. "Je to jakýsi slavnostní akt a příležitost k tomu, aby se lidé sešli," řekl Osička.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down