Družstvo vlastníků odrůd založili 13. prosince držitelé šlechtitelských práv k odrůdám rostlin. Šlechtitele k tomuto kroku vedlo podle Vojtěcha Dukáta časté porušování zákona č. 408/2000 Sb., o ochraně práv k odrůdám rostlin ze strany uživatelů odrůd. „Stěžejním úkolem společné firmy bude proto kontrola dodržování jednotlivých ustanovení zmíněného zákona. Jde zejména o respektování ochranných práv vlastníků odrůd, kontrolu výroby a způsobu užití farmářských osiv a sadby, kontrolu způsobu nakládání s licencemi k odrůdám a placení náhrad za využívání farmářského osiva a sadby,“ informoval Dukát.
Družstvo vlastníků odrůd bude zastupovat zájmy a hájit práva všech držitelů šlechtitelských práv k odrůdám rostlin registrovaných v České republice, případně jejich zástupců, kteří budou členy družstva nebo s ním budou mít uzavřený smluvní vztah k zastupování. Nová organizace sídlí v Jankovcově 18, Praha 7.