13.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtová: ČR má smluvně zajištěno 41 procent z evropských fondů

Česká republika měla ke konci září smluvně zajištěno 41,3 procenta evropských dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 241,2 miliardy korun z celkově přidělených 584,5 miliardy korun. Na webu to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle zástupců opozičních stran je třeba zajistit větší rovnoměrnost čerpání a zároveň ho zjednodušit.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle Šlechtové do října splnilo 40procentní cíl, který si stanovilo do konce roku. Podle některých opozičních politiků však plán nebyl příliš ambiciózní. "Samozřejmě, vždy by to mohlo být lepší. Někdo se drží údaje o množství proplacených peněz na účty příjemců. Ke konci září tohoto roku jde o 74,3 miliardy korun, což je 12,7 procenta celkové částky. A zde mají pravdu, tohle číslo opticky dobře nevypadá," uvedla. Podle ní ale toto číslo podstatné není. "Mnohem důležitější je číslo, které ukazuje potenciál čerpání. Tedy, na jaké procento evropských dotačních peněz již mají příjemci dotací smlouvu. Jen ještě nemusejí mít peníze na účtu," dodala.

Z jednotlivých operačních programů je na tom nejlépe program Zaměstnanost, který má smluvně zajištěny přes dvě třetiny z přidělených 55 miliard korun. Nejhůře čerpá operační program Praha - pól růstu zhruba s 15 procenty.

Pro Česko bude důležitý konec příštího roku, kdy Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období, tedy 37,5 miliardy korun z celkových 622 miliard Kč. Objem smluvně zajištěných peněz MMR hodnotí vůči celkové sumě bez šestiprocentní rezervy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down