17.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtová: Je třeba zvýšit tempo čerpání evropských peněz

Zájemci o evropské dotace v České republice mohli ke konci února žádat o 78,3 procenta z celkové částky na programové období 2014 až 2020, která činí 609,4 miliardy korun. Ministerstva vyhlásila 454 výzev za 477 miliard korun. Smluvně zajištěno měla ČR 16,4 procenta evropských peněz a na účty příjemců bylo vyplaceno 31,3 miliardy korun, tedy zhruba pět procent. Po jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy to tento týden sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

"I přes určitý pokrok je však z pohledu Ministerstva pro místní rozvoj potřeba zvýšit tempo čerpání. Je na místě uvést, že samotné ministerstvo z pozice Národního orgánu pro koordinaci situaci nemůže napravit a neslibuje zázraky, ale předkládá analýzy a návrhy na řešení vládě a odpovědným řídicím orgánům," uvedla Šlechtová.

Při neplnění cílů, které stanovila Evropská unie do roku 2018, mohou být peníze přesunuty mezi jednotlivými programy i mezi jednotlivými zeměmi. Tato rezerva činí 38,6 miliardy korun, tedy zhruba šest procent z celkově přidělených 648 miliard korun. Objem výzev i podíl smluvně zajištěných prostředků je tak počítán z 609,4 miliardy korun. Předseda vlády Bohuslav Sobotka předpokládá, že na příští radě Šlechtová předloží takzvaný semafor, kde budou operační programy rozděleny podle toho, jak je v nich čerpání dotací ohroženo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down