Slevové prodejní akce brambor nás poškozují, tvrdí zemědělci

Akce, kdy se brambory prodávají pod osm korun za kilogram, poškozují zemědělce. Dnes to na tiskové konferenci řekl za Agrární komoru ČR předseda zelinářů Petr Hanka. Podle něj budou zemědělci místo brambor raději pěstovat pšenici, u které prodejní cena roste.

Pěstitelé uvádějí, že prodávají brambory za zhruba tři koruny za kilogram. Při nákupu "ze dvora" platí spotřebitel mezi osmi až deseti korunami. V maloobchodu bez akce jde podle pěstitelů o ceny mezi deseti až 15 Kč/kg. V akcích jde o cenu mezi pěti a devíti korunami za kilogram.
Hanka by chtěl, aby úřady označily postup řetězců, kdy prodávají za podnákladové ceny, za nekalou praktiku. "Jestliže se prodejní hladina sníží, tak ji spotřebitel považuje za normální," dodal.
Zemědělci uvádí, že v letošním roce měli problém s opožděnou vegetací. "O prázdninách byly velkoobchodní ceny v ČR jedny z nejnižších v Evropě a nízké výkupní ceny brambor drtí pěstitele i nyní," uvedl Hanka.
Podle údajů Českého statistického úřadu klesla plocha osázená bramborami proti loňsku o zhruba tisíc hektarů na 23 000 hektarů. Do této plochy ale jsou započteny například i sadební brambory. Zemědělci se obávají dalšího poklesu ploch. Státní strategie přitom hovoří o zvyšování soběstačnosti země v produkci brambor. Nyní je ČR soběstačná ze 70 až 80 procent.
Podle strategie, kterou vláda odsouhlasila v roce 2016, měly po roce 2020 stoupnout plochy konzumních brambor na 21 000 hektarů. Ty jsou ale podle bramborářů v současnosti na ploše 14 500 hektarů.
Letos mohli pěstitelé poprvé žádat stát o peníze za pěstování a zpracování brambor v programu kvality Q CZ. Bylo v něm 50 milionů korun. O peníze požádalo letos 106 pěstitelů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down