Naši východní sousedé očekávají o něco nižší úrodu než loni. Měla by dosáhnout 2,81 mil. tun, což je o čtyři oprocenta méně než loňská rekordní sklizeň. Více by měli mít letos jen pšenice, kterou přes nedobré zkušenosti loňského roku vyseli letos na větší výměře. Podle Slovenského statistického úřadu by se letos mělo na Slovensku sklidit asi 1,79 mil t pšenice, tj. o 1,2 procenta více než loni.
Naproti tomu úroda ječmene, má klesnout o 8,7 procenta na 836 tis. tun. O něco málo poklesne i hektarový výnos, a to na 4,36 z loňských 4,4 tuny. Celková osetá plocha obilovin klesla podle Slovenského statistického úřadu o 3,8 procenta na 643.700 hektarů.
Brambor by měli Slováci podle svých statistiků sklidit letos až o třetinu méně než loni - necelých 27 tis. tun. Na soro stejné úrovi jako loni by m,ěla být úroda řepky - 263,5 tis. tun.
Po loňské vysoké úrodě se i Slovensko potýká s nedostatečnou skladovací kapacitou. Do intervenčních nákupů Slováci nabídli celkem 351 tis. tun pšence a ječmene. Ve dvou tendrech prodali do třetích zemí 91 tis. tun pšenice a vdalším tendru mohou stejným způsobem prodat dalších 51 tis. t pšenice.