Slovenská ministryně vybídla výrobce k odstoupení od dvojí kvality

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná dnes vybídla výrobce potravin, aby ustoupili od produkce výrobků dvojí kvality pod stejným obalem. Ministryně tak před novináři reagovala na schválení směrnice Evropského parlamentu, která se věnuje i problematice dvojí kvality výrobků, byť v praxi nevede k jejímu definitivnímu zákazu. Slovensko chce podle Matečné na základě nových pravidel zahájit kontroly.

"Věřím, že dvojí kvalitě již odzvonilo. Chtěla bych vyzvat všechny výrobce potravin, kteří se dosud uchylovali k produkci dvojí kvality, aby s tím co nejdříve přestali. Receptury lze sjednotit," uvedla Matečná. Dodala, že unijní směrnice se nevztahuje jen na potraviny. Evropská směrnice podle Matečné umožňuje postihovat výrobce za pochybení ohledně dvojí kvality potravin, a to až do výše čtyř procent jejich obratu. Matečná řekla, že firmy budou muset v případě rozdílného složení stejného produktu používat rozdílné obaly a o tomto složení informovat. V opačném případě dostanou pokutu. Slovenská ministryně nepovažuje za problém, že evropská směrnice nezařadila dvojí kvalitu mezi nekalé praktiky. Uvedla, že o formě převzetí unijní směrnice do národní legislativy rozhodnou členské státy. Naopak, někteří čeští europoslanci kritizovali, že v Evropském parlamentu neprošel pozměňovací návrh, který by dvojí kvalitu označil za nekalou praktiku. Podle Matečné mnozí výrobci již sjednotili receptury a stejně by měly postupovat i další firmy, pokud si chtějí ochránit své jméno. "Není důvod, aby při sjednocení receptury byla cena jiná," dodala. Slovensko patří v EU spolu s Českem k zemím, které dlouhodobě upozorňují na problematiku dvojí kvality potravin. Slovensko v minulosti provedlo vlastní testy potravinářských výrobků prodávaných pod stejným názvem a stejnou značkou na Slovensku a v Rakousku. Analýza prokázala výraznější rozdíly u téměř poloviny zkoumaných produktů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down