24.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenská vláda schválila kompenzace farmářů kvůli ukrajinskému dovozu

Slovenská vláda souhlasila s poskytnutím 15,7 milionu eur (377 milionů korun) na kompenzace zemědělcům v souvislosti s dovozem levných zemědělských produktů z Ukrajiny. Třetinu nákladů pokryjí peníze od Evropské unie. Novináře o tom informoval premiér Ľudovít Ódor.

EU v červnu souhlasila s rozdělením 100 milionů eur (2,4 miliardy korun) mezi Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko, kterému připadlo 5,24 milionu eur (126 milionů korun).

Problémy s odbytem

Farmáři z těchto států v bezprostředním sousedství Ukrajiny si stěžovali na problémy s odbytem svých produktů kvůli levnému zboží, které do EU proudí z Ukrajiny.
Finanční podporu od EU označilo Slovensko za nedostatečnou, Ódorova vláda proto v plné míře využila možnost navýšit kompenzace farmářům o maximálně dvojnásobek unijního příspěvku.

Zákaz prodeje produktů z Ukrajiny

Evropská komise v květnu povolila zmíněným pěti státům včetně Slovenska zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen; tento krok neomezuje exportní tranzit do dalších zemí.*

mapa slovenska - v barvách vlajky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down