10.05.2001 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenské cukrovary očekávají po zavedení dovozních kvót zisk

Vedení Slovenského cukrovarnického spolku (SCS) soudí, že po nedávném zavedení kvót na dovoz cukru a chemicky čisté sacharózy ve výši 3900 tun ze všech zemí s výjimkou České republiky, se slovenské cukrovary po letech vrátí k ziskovému hospodaření. Uvedl to dnes výkonný ředitel SCS Róbert Straka.

Podle jeho slov za poslední tři roky kumulovaná ztráta slovenských cukrovarů přesáhla jednu miliardu slovenských korun. Cukrovarnickému spolku a Svazu pěstitelů cukrové řepy na Slovensku se podařilo přesvědčit ministerstvo hospodářství o potřebě zpřísnění ochrany trhu s cukrem. Resort od května zavedl roční kvótu na dovoz cukru z Polska 3500 tun a na dovoz z ostatních zemí 400 tun. V rámci celní unie s Českou republikou zůstala oboustranná roční kvóta na dovoz 3500 tun cukru. Slovenské cukrovary, které ministerstvu navrhly také razantní zvýšení dovozní clo, upozorňovaly hlavně na rostoucí dovoz cukru za dumpingové ceny z Polska, který v letech 1998 až 2000 činil celkem 15.000 tun a během prvních čtyř měsíců letošního roku dosáhl zhruba 5000 tun cukru.
Roční produkce slovenských cukrovarů, které ovládají tři nadnárodní skupiny, se od roku 1997 snížila z tehdejších zhruba 200 tisíc tun na loňských 128 tisíc tun cukru. Cukrová řepa se na Slovensku v současné době pěstuje na 31.000 hektarech zemědělské půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down