Slovensko i Polsko ruší zákaz dovozu

Slovensko dnes v pět hodin odpoledne zrušilo zákaz dovozu a prodeje českých lihovin, který zavedlo před třemi týdny v reakci na sérii smrtelných otrav metanolem v Česku. Oznámil to ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Uvolnění prodeje tvrdého alkoholu z Česka dnes oznámilo také Polsko.

„Nový alkohol vyrobený po 27. září 2012 bude muset být výrazně označen nálepkou s datem výroby, číslem šarže a musí mít takzvaný rodný list,“ řekl Jahnátek. Podobná pravidla už platí v Česku.
Na české lihoviny vyrobené od začátku letošního roku do 27. září budou platit přísnější pravidla. Kromě zmiňovaného označení a dokladu původu požadují slovenské úřady také potvrzení o nezávadnosti nápoje. „Každá lahev musí být certifikována laboratoří, která musí vystavit doklad, že tento alkohol je bezpečný,“ poznamenal Jahnátek. Bratislava bude uznávat i dokumenty vydané v Česku.
Pokud distributoři nebo obchodníci nepředloží tyto doklady slovenským úřadům do konce listopadu, existující zásoby zboží budou muset zlikvidovat nebo vrátit do ČR. „Rovněž budou muset být zlikvidovány všechny načaté lahve,“ dodal ministr.
Opatření slovenských úřadů ohledně označování českých lihovin je podle dovozců lihovin diskriminační. „Je to namířeno proti českému alkoholu,“ řekl zástupce importérů lihovin Roman Pócs. Soudí, že distributoři nejsou schopni do konce listopadu označit alkohol vyrobený letos do 27. září nálepkami. „Pan ministr dosáhl toho, co chtěl, zákazníci nám budou alkohol vracet,“ reagoval Pócs na dřívější požadavek Jahnátka, aby importéři odvezli stávající zásoby českého alkoholu zpět do Česka na vlastní náklady. Na Slovensku se nachází kolem dvou milionů litrů českého alkoholu.
České likérky mají na slovenském trhu s lihovinami asi čtvrtinový podíl. Nejvíc na Slovensko vyváží Drak z Chvalčova na Kroměřížsku, který je tam čtvrtým největším distributorem lihovin. „Zhruba 50 až 60 procent naší výroby je pro slovenský trh,“ řekl jednatel likérky Pavel Čaniga. S opatřením slovenských úřadů se podle něj Drak vyrovná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *