Slovensko letos očekává růst úrody základních obilovin o desetinu

Slovensko letos očekává zvýšení úrody základních obilovin o zhruba desetinu oproti loňsku, kdy sklizeň v zemi poznamenalo sucho. Vyplývá to z prvního odhadu, o kterém informoval slovenský statistický úřad. Země je v produkci obilí dlouhodobě soběstačná. V České republice úroda obilí podle dřívějšího odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesne.

Celková úroda hlavních druhů obilovin na Slovensku se podle odhadu na základě stavu k 20. červnu zvýší proti loňsku o 11,9 procenta na zhruba tři miliony tun při nepatrně vyšší výměře osetých ploch. Průměrný hektarový výnos na základě odhadu statistiků překročí nejen loňský výsledek, ale i průměr za posledních pět let. Dosáhnout by měl 5,47 tuny obilí z hektaru, tedy o 11,4 procenta více než loni. Téměř stejným tempem se průměrný výnos zvýší i v porovnání s průměrem za roky 2018 až 2022. Nejčastěji pěstovaným obilím na Slovensku je pšenice, jejíž sklizeň letos podle odhadu stoupne proti loňsku o 12,1 procenta na 2,3 miliony tun. Slovenští zemědělci letos pěstují pšenici na výměře, která je o 1,1 procenta menší než loni. Plochy oseté jinými sledovanými obilovinami s výjimkou ovsa naopak vzrostly. "Výrazně lepší klimatické podmínky během dubna a zejména května a června by měly mít zásadní vliv na významně vyšší hektarové výnosy všech obilovin," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství slovenského statistického úřadu Peter Danko. Vedle lepší úrody obilí stoupne také sklizeň řepky, podle odhadu meziročně o desetinu na 486 500 tun. K lepšímu výsledku přispějí nejen vyšší hektarové výnosy, ale také větší osetá plocha touto plodinou. Slovenská zemědělská a potravinářská komora v pondělí uvedla, že vývoj počasí je letos příznivější než loni. "Loni ve stejné době se obilí sklízelo během extrémního letního sucha. Letos máme díky chladnému a deštivému počasí zejména během května mnohem příznivější podmínky pro vývoj zemědělských plodin," informovala komora o průběhu sklizně. Dodala, že v některých regionech poškodil porosty hraboš polní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down