Slovensko očekává pokles úrody základních obilovin o více než desetinu

Slovensko letos očekává pokles úrody obilí o více než desetinu oproti loňsku, kdy úroda patřila k nejvyšším v novodobé historii země. Důvodem je snížení osetých ploch i předpokládané nižší průměrné hektarové výnosy. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Nižší úrodu obilovin očekává také Česká republika.

Celková úroda hlavních druhů obilovin na Slovensku se podle odhadu k 20. červnu sníží meziročně o 11,6 procenta na 2,59 milionu tun. Loni byla sklizeň obilí v zemi nejvyšší od roku 2016.
Osetá plocha obilím na Slovensku se v porovnání s rokem 2020 snížila o 8,8 procenta. Hektarový výnos by měl klesnout meziročně o více než čtyři procenta zhruba na pět tun, nadále by byl ale vyšší než v průměru za posledních pět let.
Nejčastěji pěstovaným obilím na Slovensku je pšenice, jejíž sklizeň letos podle odhadu klesne proti loňsku o 11,4 procenta. S výjimkou ovsa očekávají slovenští statistici nižší úrodu také u dalších obilovin. Klesne patrně také úroda řepky.
V Česku letošní sklizeň základních obilovin bude podle prvních odhadů o 7,1 procenta nižší než loni a dosáhne 6,767 milionu tun. Jejich předpokládaný hektarový výnos by měl meziročně klesnout o šest procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down