Slovensko očekává vyšší sklizeň obilí i dalších komodit

Sklizeň obilí na Slovensku bude letos vyšší než loni, kdy úrodu v zemi ovlivnilo kromě jiného sucho. K lepším výsledkům přispěje vyšší osevní plocha, vyplývá z nejnovějšího odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Vyšší úrodu slovenští statistici očekávají také u kukuřice, brambor či řepky, naopak u slunečnice předpokládají nižší sklizeň. Úroda hlavních obilovin na Slovensku dosáhne podle odhadu k 15. srpnu zhruba 2,56 milionu tun, což by znamenalo nárůst proti loňsku o 5,9 procenta i při mírně nižších hektarových výnosech. Proti červnovému odhadu statistici předpokládají nepatrně nižší sklizeň obilí.

Vyšší sklizně obilí oproti minulému roku dosáhnou slovenští farmáři díky vyšší osevní ploše, která dosáhla 565 500 hektarů při meziročním růstu o 6,5 procenta. Až o desetinu by měla stoupnout úroda pšenice, která je hlavním druhem pěstovaného obilí na Slovensku. V České republice úroda obilí podle odhadu Českého statistického úřadu klesne o 7,5 procenta na 6,345 milionu tun. Předpokládaný pokles produkce obilovin je způsoben snížením hektarového výnosu i mírným poklesem osevní plochy.
Lepší úrodu očekávají slovenští statistici také u dalších zemědělských komodit. Navzdory nižší osevní ploše sklizeň kukuřice podle odhadu stoupne o šestinu na 1,24 milionu tun. Úroda brambor se zvýší o 14,7 procenta na téměř 160 000 tun. Zvýšit by se měla úroda řepky, cukrové řepy a sóje. Naopak nižší sklizeň předpokládá slovenský statistický úřad u slunečnice, byť průměrný hektarový výnos bude letos patrně jeden z nejvyšších za posledních deset let. Výměra půdy, na které zemědělci pěstují slunečnici, proti loňsku na Slovensku klesla o více než pětinu.
Poslední odhad úrody na Slovensku byl vypracován v době, kdy farmáři sklidili řepku, většinu obilí a kdy ještě nezačal sběr slunečnice, kukuřice a řepy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)