01.02.2001 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko opět proti českým clům na sladidla

Státní tajemník slovenského ministerstva hospodářství Peter Brňo se při dnešním jednání s náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR Jiřím Maceškou ohradil proti zavedení dovozních cel na některá umělá sladidla, které česká vláda schválila na začátku ledna.

Slovensko požaduje, aby ČR přehodnotila uvalení cla zejména na glukózu a dextrózu, uvádí se v prohlášení, které poskytl mluvčí ministerstva hospodářství SR Peter Benčurik. "Zájmem Slovenska je také zachování kvóty na dovoz izoglukózy na současné úrovni, tedy 5000 tun ročně bez uplatňování celní ochrany," konstatovalo ministerstvo s tím, že česká strana by měla na výhrady Slovenska odpovědět během jednání ministra průmyslu Miroslava Grégra s jeho slovenským protějškem Ľubomírem Harachem v polovině února, které bude pravděpodobně Bratislavě.
Zavedení nebo zvýšení dovozního cla na 60 až 100 procent na glukózové sirupy ostatní, ostatní cukry včetně invertního, sirupy s přísadou aromatických látek nebo barev z izoglukózy a ostatní sirupy s přísadou těchto látek platí v ČR od 10. ledna.
Proti ochranným opatřením, jejichž platnost by měla skončit 28. července, již před časem protestovalo slovenské ministerstvo zemědělství. Šéf resortu Pavel Koncoš dokonce vyslovil podezření, že ČR zamýšlí ukončit existenci společné celní unie a varoval, že Slovensko zavede reciproční opatření. Mluvčí českého ministerstva průmyslu Anna Stárková před dvěma týdny řekla, že cla jsou uplatňována bez ohledu na zdroj. Týká se to tedy i Slovenska. Výjimkou jsou však položky, na které ČR uplatňuje dovozní kvótu, tedy například izoglukóza.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down