14.09.2006 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko přijme euro zřejmě od roku 2009, pro ČR není reálný ani rok 2010

Podle premiéra Mirka Topolánka je nereálné zavedení eura v České republice od roku 2010 a podotkl, že ODS toto stanovisko zastávala již před volbami. Naopak dřívější kabinet Jiřího Paroubka s tímto termínem počítal, uvedl Topolánek po jednání se slovenským protějškem Robertem Ficem.

Český premiér připustil, že ČR je kousek za Slovenskou republikou, protože některé reformy na výdajové straně rozpočtu nás teprve čekají. Na Slovensku tedy bude přijato euro dříve než v ČR. Slovenská vláda a centrální banka počítají s přechodem na společnou měnu v roce 2009. Ficova vláda tento termín potvrdila, ačkoli zpočátku nejednoznačnými vyjádřeními po svém červencovém nástupu znervózněla finanční trhy.
Společně Topolánek i Fico kritizovali dvojí metr unie v podmínkách pro euro. Zatímco starší členské země často Maastrichtská kritéria neplní, pro nové členské státy s rychle rostoucími ekonomikami jsou podle předsedů vlád zbytečně přísné. Takto znevýhodňované země by měly podle Topolánka postupovat v požadavcích na Brusel společně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down