13.12.2001 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko se snaží o další bariéry agrárního obchodu

Podpora exportu výrobků s vysokým obsahem cukru, otázky celní unie, přibližování k Evropské unii a zejména adaptace potravinářů na její požadavky patřily podle představitelů Potravinářské komory ČR k tématům, která se probírala tento týden na neformálním setkání ministra zemědělství Jana Fencla a jeho potravinářského náměstka Rudolfa Jánského s vrcholovými manažery zpracovatelských podniků.

Jak uvedl viceprezident komory Jaroslav Camplík, potravináři by si přáli legální podporu exportu výrobků s vysokým obsahem cukru. Doposud tuto podporu, která existuje i v EU, kde vyrovnává cenu cukru na vnitřním a světovém trhu, nahrazuje jakási „přátelská dohoda“ s cukrovary, které pro tyto výrobky poskytují tuzemským zpracovatelům levnější cukr. Jednání se stočilo i na problémy celní unie, kde komora registruje rostoucí problém ve vzájemném agrárním obchodu. Jak vysvětlil Ladislav Červenka z firmy Unilever, od počátku příštího roku přestanou platit omezení na export nealko nápojů a piva na Slovensko. Nepříznivé saldo ve vzájemném obchodu se slovenská strana snaží vyrovnat omezením jiných položek. Nyní jde zejména o masové konzervy a rostlinné oleje, o omezení dovozu některých potravin uvažuje na oplátku i česká strana. „Chceme, aby vzájemné překážky obchodu spíše ubývaly a disproporce v obchodě se zvládaly tržními mechanismy,“ poznamenal Červenka s tím že jde o nebezpečný signál pro Evropskou unii, že nejsme schopni zvládnout společný trh. Upozornil také, že Slovensko má o prvního ledna nový způsob neautomatického zavádění licencí. Podle něj se budou licence do určité hranice povolovat volně, po překročení tohoto „stropu“ se budou dražit. Tato nová bariéra obchodu postihne podle něj více malé a střední firmy, než velké exportéry. Opatření se zatím potravin příliš netýká, zvažuje se však jeho rozšíření i do této oblasti.
Vleklým problémem celní unie je vzájemné uznávání laboratorních zkoušek. Dohoda je již podepsaná, ale není zatím ratifikovaná. „Chceme, aby vzájemné uznávání nebylo omezeno pouze na tři laboratoře na každé straně, ale na všechna akreditovaná pracoviště,“ podotkl Červenka. Vztah s východním sousedem zkomplikují podle něj také opatření, jejichž původním záměrem je zvýšení ochrany našich hranic proti nelegální imigraci. Vznikají obavy, že by mohla zkomplikovat život českým firmám, které zaměstnávají pracovníky, a to nejen dělníky, ale i manažery, ze Slovenska a naopak. V předvstupním období je podle komory nejdůležitější příprava podniků. Svým členům bude komora doporučovat, aby byly raději do data vstupu plně připraveny, než aby se objevily na nějakém seznamu subjektů, které unijní předpisy nesplňují. Přípravě potravinářů na vstup do unie by měly pomoci i podpůrné programy, na něž pro příští rok ministerstvo zemědělství vyčlenilo celkem 200 milionů korun. Obavy, aby tyto prostředky šly opravdu tam, kde jsou zapotřebí, nepropadly se do černé díry a také nebyly některé subjekty diskriminovány, by měla rozptýlit pravidla, která mimo jiné určí, aby prostředky dostaly podniky, které již do svého přizpůsobení investovaly a nikoli ty, které neprojevily doposud žádnou snahu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down