02.09.2022 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko snížilo výhled letošní úrody obilí, ale měla by být mírně vyšší než vloni

Slovensko snížilo výhled letošní úrody základních obilovin, sklizeň by ale i tak měla být mírně vyšší než loni. Naopak kukuřice bude nejméně za poledních 15 let. Nový odhad sklizně poskytl dnes statistický úřad. Slovenští zemědělci už dříve upozornili, že letošní sklizeň ovlivní výrazné sucho a vysoké teploty společně s dřívějším nedostatkem srážek. Vyšší úrodu obilí očekává i Česká republika.

Celková úroda hlavních druhů obilovin na Slovensku se podle odhadu na základě stavu k 15. srpnu zvýší meziročně o 1,3 procenta na 2,73 milionu tun. Byla by tak rovněž vyšší než průměr za posledních pět let. Před dvěma měsíci statistici ještě počítali s tříprocentním růstem úrody proti loňsku. Lepší úrodu obilí ovlivní zejména větší osetá plocha, která přispěla k vyšší sklizni nejvíce pěstované obiloviny na Slovensku, a to pšenice. Slovensko je v produkci obilí soběstačné. Až poloviční propad úrody očekává úřad u kukuřice na zrno. Důvodem je menší osetá plocha a rekordně nízká úroda z hektaru. O šestinu proti loňsku klesne na Slovensku předpokládaná úroda slunečnice, o více než pětinu sklizeň sóje. Patrně o 14,1 procenta se sníží úroda brambor, a to s ohledem na nižší osetou plochu a menší hektarové výnosy. Naopak úroda řepky by měla být o šest procent vyšší. V Česku by měla být úroda základních obilovin o 2,5 procenta vyšší než loni, podle druhého odhadu Českého statistického úřadu jich zemědělci letos sklidí 7,403 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down