Slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon minulý týden řekl, že země jeho splní závazky v zemědělství do dne vstupu do EU tedy do v květnu příštího roku. Ministr tak reagoval na nedávnou kritiku Bruselu, že zemi chybí zákon o zemědělské platební agentuře a problémem je i potravinová bezpečnost nebo identifikace zemědělských parcel. Ministr připomněl, že u bezpečnosti potravin kabinet začátkem července schválil více než 50 nařízení.
"Většinu požadavků jsme splnili, zůstaly otevřené dvě otázky," dodal s tím, že i zbývající problémy se již brzy podaří odstranit. V oblasti identifikace zemědělských parcel je většina území zmapována. Do konce roku by se měl ukončit i registr ovocných sadů, vinic a chmelnic. U hovězího dobytka je zatím zaevidovaných pouze 71 procent farem, jež se zabývají jejich chovem. Na těchto farmách se ale chová až 99,2 procenta celkového počtu hovězího dobytka v zemi, zbytek připadá na farmy, kde drží jeden nebo dva kusy hovězího. Registrace vepřového by měla skončit do konce roku a evidence ovcí a koz podle domluvy s EU do července příštího roku. "Tento harmonogram je dost našponovaný," připustil ministr. Šéf resortu zároveň připomněl, že právní norma upravující činnost zemědělské platební agentury je už nyní v parlamentu. Zákon by mohl být schválen na říjnové schůzi a v platnost by poté vstoupil od listopadu.