Slovensko zjistilo salmonelu u dovezeného brazilského masa

Slovenské úřady zjistily bakterie salmonely u dovezených kuřecích prsou původem z Brazílie. Bratislava nařídila nakažené maso stáhnout z trhu, řekla dnes novinářům ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Slovensko zahájilo kontroly brazilského masa minulý týden, když brazilské úřady obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu hygieniky i politiky.

„Na Slovensko bylo přes Nizozemsko a Polsko dovezeno až 21 000 kilogramů tohoto nakaženého brazilského masa. Naši veterináři okamžitě nařídili jeho stažení, bylo totiž distribuováno až do 54 restaurací v zemi,“ uvedla Matečná. Dodala, že mražená kuřecí prsa nakažená salmonelózou našli inspektoři ve skladech v Bratislavě.

Bakterie salmonely slovenští veterináři zjistili u výrobků značky Seara od výrobce Agricola Jandelle. Ministr zdravotnictví Tomáš Drucker doplnil, že Slovensko zatím zvýšený výskyt onemocnění salmonelózou nezaznamenalo.

Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš řekl, že veterináři zatím analyzovali 40 vzorků, testy dalších 62 vzorků nebyly ukončeny. Slovenští veterináři mají pravomoc kontrolovat výrobce, prodejce a sklady potravin. Vlastní inspekce zahájil i slovenský úřad veřejného zdravotnictví, který prověřuje restaurace. Slovensko podle Bíreše zastavilo prodej brazilského masa a jeho distribuci průběžně uvolňuje v závislosti na výsledcích testů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *