Slovensko zúží stávající zákaz dovozu ukrajinských produktů, sladí se s EU

Slovensko zúží seznam ukrajinských zemědělských produktů, které je zakázáno dovážet do země. Bratislava tak restrikce sladí s nejnovějším ochranným opatřením EU, které se týká zákazu dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny do pěti členských států unie včetně Slovenska. Vyplývá to z rozhodnutí slovenské vlády. Podle ministerstva zemědělství v platnosti zůstalo nařízení ohledně státních kontrol zemědělských produktů z Ukrajiny. Jednostranné omezení dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny už zrušilo Polsko.

Slovensko od 19. dubna zakázalo dovoz tří desítek různých zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Podobné opatření v zájmu ochrany domácího trhu zavedly také Polsko, Maďarsko a Bulharsko, tyto země podpořilo i Rumunsko. Evropská komise (EK) pak minulý týden ohlásila dohodu se zmíněnými pěti státy ohledně zavedení ochranných opatření na dovoz vybraných produktů z Ukrajiny a na tom, že tyto členské země evropského bloku zruší jednostranná obchodní omezení. Dohoda podle EK zahrnuje i podporu pro zemědělce v hodnotě 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč). Příslušné nařízení ve věci zákazu dovozu čtyř ukrajinských zemědělských komodit do pěti států EU komise vydala v úterý. EU loni v rámci pomoci Ukrajině, na jejíž ekonomiku i zemědělství těžce dopadá ruská vojenská invaze, schválila roční pozastavení cel na veškeré zemědělské a potravinářské zboží. Obiloviny a další produkty měly evropskými zeměmi především putovat směrem do afrických či blízkovýchodních států. Levné obilí z Ukrajiny ale zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Slovenské ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě uvedlo, že na Slovensku nadále platí pokyny veterinární správy ve věci zákazu zpracování a umísťování na trh zemědělských produktů z Ukrajiny, které v zemi neprošly státní kontrolou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down