Slovenský ministr zemědělství Mičovský ohlásil rezignaci

Slovenský ministr zemědělství Ján Mičovský ohlásil demisi, hlavě státu ji předá příští pondělí. Oznámení o rezignaci učinil ministr před novináři a poté, co policie obvinila již bývalou šéfku státního pozemkového fondu, kterou Mičovský do této funkce navrhl.

"Bylo by ostudou být součástí protikorupčního hnutí a zároveň v takovéto situaci trochu (dělat), že se až tak mnoho nestalo. Pořádek netřeba jen hlásat, je třeba ho i činy dokazovat," řekl Mičovský, kterého do vlády nominovalo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), jež uspělo v loňských volbách i díky svému protikorupčnímu programu. Slovenská policie minulý týden zadržela a obvinila z korupce, zneužití pravomocí a ze založení zločinecké skupiny sedm lidí včetně tehdejší šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošové, soud je pak poslal do vazby. Bartošová se mezitím vzdala funkce ředitelky SPF, který spravuje státní zemědělskou půdu a také parcely takzvaných neznámých vlastníků. SPF už v minulosti čelil různým kauzám, například v souvislosti s restitucemi pozemků. Bližší informace o důvodech stíhaní Bartošové nejsou známé. Mičovský se stal ministrem zemědělství po loňských volbách, tuto funkci si udržel i po dubnové výměně premiéra. Odchod Mičovského z vlády bude první změnou v nynějším kabinetu Eduarda Hegera, který pracuje téměř v totožném složení jako předchozí vláda Igora Matoviča. Šéf OLaNO Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy v březnu v zájmu řešení vládní krize, během které dvě menší vládní strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly jeho demisi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down