29.01.2001 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský SFTR vybere další dodavatele krmného obilí

Slovenský Státní fond tržní regulace (SFTR) chce podepsat nové smlouvy na dovoz krmného obilí, přičemž o dalších dodavatelích by se mělo rozhodnout do konce ledna.

Vyplývá to z informací, které zveřejnilo slovenské ministerstvo zemědělství. "Importní komise přijímá a bude vyhodnocovat další nabídky na dovoz krmné pšenice, krmného ječmene a také krmné kukuřice," uvádí ministerstvo zemědělství.
SFTR vypsal mezinárodní tendr na nákup krmného obilí loni v srpnu a v říjnu podepsal dohody se 14 společnostmi na dovoz 193.500 tun krmného ječmene a 14 firmami na dovoz 241.500 krmné pšenice. Resort zemědělství však předpokládá pouze dovoz zhruba 130.000 tun pšenice a 100.000 tun ječmene, protože platnost některých smluv skončila koncem loňského roku a několik firem od dovozu obilí odstoupilo.
Podle sdělení ministerstva zemědělství bude nutné urychleně podepsat nové kontrakty. Předpokládá se totiž další růst cen obilí. Vývoz obilí z ČR je limitován vývozními licencemi a z Maďarska je vyvážení obilí zakázáno. "Oblastí, kde je možné nakoupit obilí, je západní Evropa i s garancí, že obilí bude dodáno v kvalitě a množství podle kontraktu. Problematická je však vysoká cena obilí," uvádí se ve zprávě.
Z informací slovenského statistického úřadu vyplývá, že nedostatek obilnin z loňského roku je potřebné vykrýt podle bilance dovozem 130.000 tun pšenice, 350.000 tun tun ječmene a 160.000 tun kukuřice. Slovensko muselo přistoupit k dovozu krmného obilí zejména kvůli nízké úrodě po dlouhotrvajícím suchu v loňském roce. Kabinet premiéra Mikuláše Dzurindy poskytl na krytí škod způsobených suchem 5,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down