Slovenští farmáři i díky dotacím hospodařili nejlépe od roku 2014

Podle analýzy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zemědělství, loni vykázali tamní zemědělci nejvyšší zisk od roku 2014, bez čerpání dotací by většina podnikatelů v odvětví ale hospodařila se ztrátou. Podíl zemědělství na výkonech celé ekonomiky Slovenska, kterou táhne automobilový průmysl, přitom nadále klesá. Sektor zemědělství loni zvýšil zisk před zdaněním na 60,2 milionu eur (1,6 miliardy Kč). Oproti předchozímu roku to představuje nárůst o téměř čtvrtinu.

Výnosy slovenských farmářů se zvýšily výrazněji než jejich náklady, hlavně kvůli zvýšení cen zemědělských produktů. Různé dotace a podpory, které jsou na Slovensku nižší než ve vyspělých státech západní Evropy, se na celkových výnosech zemědělců podílely téměř třetinou.

Navzdory lepšímu hospodaření podíl odvětví na zaměstnanosti, výkonu ekonomiky i na zahraničním obchodu Slovenska loni klesl. Výdělky pracovníků sektoru se zvyšovaly pomaleji než v celé ekonomice a za průměrnou mzdou na Slovensku zaostaly o více než pětinu. Potravinářskému průmyslu na Slovensku loni naopak zisk podle předběžných údajů klesl o 5,3 procenta na 163,2 milionu eur (4,3 miliardy Kč).

Slovenští potravináři i farmáři dlouhodobě upozorňují na nízký podíl potravin domácí produkce a pultech slovenských obchodů, který je nejnižší v regionu střední Evropy. To se odráží i v negativním saldu zahraničního obchodu Slovenska se zemědělskými a potravinářskými produkty. Loni se toto saldo prohloubilo o desetinu na nové maximum 1,4 miliardy eur (36,6 miliardy Kč). V červnu desítky drobných farmářů zase upozornili protestní jízdou na traktorech po Slovensku na nedostatky v systému dotací, na nekalou konkurenci při čerpání dotací a na problémy v přístupu k půdě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down