16.06.2006 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovinsko se jako první nováček dostane do eurozóny

Slovinsko obstálo před přísným hodnocením a je zřejmé, že jako první z nováčků se stane členem Evropské měnové unie a zavede od 1. ledna 2007 euro. Litva podle názoru Evropské komise nesplnila kritéria pro vstup do eurozóny, protože měla o desetinu procenta vyšší inflaci než předpisy EU nařizují. Summit ale uznal úsilí Litvy dosáhnout ekonomických ukazatelů, aby mohla euro zavést.

Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko vedl takový výklad práva k sepsání prohlášení, kde uvedly, že je třeba se zabývat výkladem inflačního kritéria pro vstup do eurozóny, které musí lépe odrážet ekonomickou dynamiku v rozšířené unii. Nové členské státy zpochybňují metodu, podle níž se inflace nováčků porovnává s průměrnou inflací tří zemí EU, které ji mají nejnižší. Poukazují na to, že momentálně dvě z těchto tří zemí, Polsko a Švédsko, jsou mimo eurozónu a mají tudy možnost růst cen ovlivňovat. Inflační tlaky jsou krom toho doprovodným, nikoli nutně negativním jevem rychle rostoucích ekonomik. Autoři prohlášení upozorňují, že Litva je nadále přesvědčena o své schopnosti vstoupit do eurozóny od 1. ledna příštího roku.
Český prezident Václav Klaus ve vystoupení na summitu upozornil, že jedna desetina procenta inflace je daleko pod obvyklou statistickou chybou měření tohoto ukazatele. Domnívá se, že takové přísné použití inflačního kritéria je problematické zejména při vědomí toho, že řada dnešních zemí eurozóny neplní různá Maastrichtská kritéria s větším rozdílem. Proto podporuje úsilí Litvy, uvádí na serveru vaclavklaus.cz. Při stejné příležitosti a podle téhož zdroje vyjádřil překvapení nad výhradami předsedy Evropské komise Josého Barrosa, který prohlášení pěti zemí označil za negativní. Trvá na tom, že nejde o negativní prohlášení, a věří, že výrok předsedy Barrosa nebyl míněn vážně. , uvedl Klaus.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down