17.07.2014 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smetanito nenapodobuje Apetito

Sýr Smetanito nenapodobuje podle Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) konkurenční výrobek Apetito. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Proti rozhodnutí je možno podat správní žalobu řekla Zuzana de Korver z ÚPV.

Spor hodonínské firmy TPK vyrábějící Apetito a želetavského podniku Bel Sýry Česko, který vyrábí Smetanito, trvá již řadu let. Už dříve rozhodl ÚPV a loni i Městský soud v Praze, že Smetanito zákazníky neklame, ale Nejvyšší správní soud rozhodnutí letos zrušil. Tavený sýr Apetito se vyrábí od začátku 70. let. Jeho výrobu měly původně na starosti hodonínská i želetavská mlékárna, ale po roce 1989 koupila každou z mlékáren jiná firma. Značku Apetito si jako první zaregistrovala firma TPK. Bel Sýry tedy poté začaly vyrábět sýr Apetitto, což ale podniku v roce 2005 zakázal soud, takže firma přešla k názvu Smetanito. Ani to ale TPK nevyhovovalo.
Smetanito mělo podle hodonínské mlékárny jednak podobný název jako Apetito, ale i téměř stejný obal. Krabička Smetanita používá stejnou barevnou kombinaci i podobný styl písma. Podle aktuálního rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který posuzoval pouze název sýra, si ale běžný spotřebitel oba výrobky nemůže splést, protože nejsou podobné, a koncovku -ito v názvu používá celá řada dalších výrobků, píše Aktuálně.cz. Mlékárna TPK podle ÚPV nedoložila, že je zmíněná koncovka specifická právě pro její sýr Apetito.
Bel Sýry Česko patří do francouzské skupiny Fromageries Bel, která působí ve více než 120 zemích. Vyrábí například značky Veselá kráva, Smetanito, Želetava, Kiri, Leerdammer, Gervais a další. TPK patří spolu se sesterskou Pribinou v Přibyslavi do mezinárodního koncernu Bongrain. V portfoliu má české značky Apetito, Pribina a Javor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down