Poslanecká sněmovna minulý týden zamítla ve třetím čtení návrh zákona o nájmu zemědělské půdy. Předloha z dílny sociálně demokratických a komunistických poslanců, proti níž se předtím vyslovila také vláda, se v dolní komoře pohybovala více než rok a půl. Předpis měl zemědělcům zajistit nájmy na dobu sedmi let s automatickým prodloužením o dalších sedm roků.
Návrh na zamítnutí kontroverzního zákona, proti němuž vznikl rozpor i ve vládní koalici, podal poslanec Jiří Papež, stínový ministr zemědělství ODS. Použil přitom argumenty vlády, podle níž je předloha je v rozporu s ústavními principy ochrany vlastnického práva i s unijními předpisy, navíc má řadu závažných právních legislativně-technických nedostatků.
Proti návrhu hlasovalo 114 z přítomných 183 poslanců, podporu měl u všech komunistů a části sociální demokracie. Coby spolupředkladatel pro něj zvedl ruku předseda zemědělského výboru Ladislav Skopal z ČSSD. Jeho místopředseda, sociální demokrat Petr Zgarba se ale hlasování zdržel, ač je pod návrhem zákona také podepsán.
Komunistický poslanec Pavel Kováčik obhajoval předlohu tím, že podobná praxe se uplatňuje v mnoha dalších zemích Evropské unie. „Není pravda, že návrh omezuje vlastnické právo,“ prohlásil s tím, že podnikání v zemědělství má své zvláštnosti.
Za protiústavní naopak označil předlohu občanský demokrat Miloslav Kučera. „Celá kaskáda podobných zákonů drtí vlastníky zemědělských pozemků a jejich práva,“ prohlásil poslanec. Obvinil také levici, že se tímto snaží politicky a ekonomicky ovládnout venkov.
Snahu regulovat dobu nájmu ale sociální demokraté nevzdávají. Podle Skopala přijdou s dalším návrhem, který bude v duchu vládního návrhu novely občanského zákoníku, kterou ovšem v minulém roce parlament neschválil. Vláda chtěla pro nájemní vztahy u zemědělské půdy uzákonit pětileté výpovědní lhůty. Proti tomu se ale vyslovil Senát a v Poslanecké sněmovně chyběly pro schválení novely koaličním poslancům dva hlasy.
„Nebudeme prosazovat, aby se připravovaná novela vztahovala i na smlouvy uzavřené před jejím přijetím. To by bylo v koalici neprůchodné,“ uvědomuje si předseda zemědělského výboru, který se hlásí k předložení další úpravy nájmů.
Zatímco tyto snahy zákonodárců mají plnou podporu Zemědělského svazu ČR a Agrární komory ČR, ostře proti je Asociace soukromého zemědělství ČR a Svaz vlastníků půdy a soukromých rolníků ČR.