Smlouva o dole Turów je podle opozice pro ČR nevýhodná

Česko-polská smlouva o řešení dopadů těžby uhlí v příhraničním dole Turów je podle opozičních ANO i SPD pro ČR nevýhodná, její ukvapené uzavření bylo chybou. V úvodu debaty ve Sněmovně o mezivládní dohodě to dnes uvedli bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura.

Brabec kabinetu Petra Fialy (ODS) vytkl mimo jiné to, že dojednala o něco nižší kompenzace, než jaké prosazovala bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Omezení výpovědní lhůty na pět let z původně prosazovaných 22 let, po kterou bude těžba v dole Turów trvat, podle Brabce zhorší českou pozici pro případné další soudní řešení. ,,Považuji to za velkou chybu, která se vymstí," řekl exministr. Pokud Polsko za pět let smlouvu vypoví, Soudní dvůr EU by mohl další českou žalobu odmítnout s tím, že se ČR měla lépe s Polskem dohodnout, míní Brabec.  ,,Bylo obrovské překvapení, jak rychle se ta dohoda upekla," uvedl bývalý ministr. Zopakoval, že podobnou dohodu mohla bývalá vláda uzavřít už loni, ale rozhodně nejednala s Polskem jako "ponížení prosebníci". Současná vláda podle Brabce naopak vyměkla. Důl podle exministra vydělá desítky až stovky miliard korun. Snížení polských kompenzací za vliv těžební činnosti z 50 milionů na 45 milionů eur (zhruba 1,094 miliardy korun) bylo proto nedůstojné, dodal ministr. Lidé z příhraničních oblastí v Libereckém kraji si vedle úbytku podzemní vody stěžují také na hluk a znečištění prachem. Podle Brabce podzemní stěna nebrání dostatečně odtoku vody a dohoda umožní prohloubit těžbu více než 30 metrů pod úroveň hladiny moře. Dohodu kritizoval jako nevýhodnou také šéf SPD Okamura, podle něj vláda smlouvu schválila tajně. Podle něj do roka v okolí Turówa vyschnou studně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down