Smog dusí většinu regionů České republiky

Ve většině regionů České republiky včetně hlavního města byla ve čtvrtek a dnes vyhlášena smogová situace. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavých částic v ovzduší. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na Třinecku platí i takzvaná regulace, kdy musí některé podniky omezovat výrobu. Regulace bude možná vyhlášena i v dalších oblastech.

Již ve čtvrtek vyhlásili meteorologové smogovou situaci v Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Středočeském kraji, části Moravskoslezského kraje a v Praze. Během dnešního rána přibyly také Plzeňský a Zlínský kraj, zbytek Moravskoslezského kraje a Brno. Situace platí do odvolání. V Moravskoslezském a Zlínském kraji platila po několik dní smogová situace i v minulém týdnu.

Smogová situace je vyhlašována, když 12hodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Dnes kolem 8.30 hodiny se i průměrná koncentrace PM10 za 24 hodin pohybovala na většině meteorologických stanic v dotčených regionech kolem 100 mikrogramů.

Regulace byla dnes vyhlášena zatím jen na Třinecku v Moravskoslezském kraji, který patří k oblastem s nejhorším ovzduším v Evropě. Kvalitu ovzduší v kraji kromě průmyslu výrazně ovlivňují také doprava, topení v domácnostech či škodliviny, které vítr přináší ze sousedního Polska. Podle meteorologů hrozí nyní vyhlášení regulace i v Praze nebo Pardubickém a Středočeském kraji.

Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy kvůli výskytu přízemního ozónu v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. Smog se ale objevuje i za mrazivého počasí, kdy slabé proudění vzduchu a inverzní teplota vytvářejí podle ČHMÚ podmínky pro hromadění znečištění v blízkosti zemského povrchu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *