Smogová situace na území České republiky neustupuje

Ve velké části země jsou špatné rozptylové podmínky. K Moravě, východním Čechám a Praze, kde platí smogová situace z předchozích dnů, se dnes přidal Plzeňský kraj. Meteorologové nevyloučili, že by tam brzy mohla být vyhlášena i regulace, při které musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu. Platí už v Olomouckém a Zlínském kraji a v části Moravskoslezského kraje. Limity polétavého prachu jsou překročeny i v Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Na jihu Moravy, kde je smogová situace od pondělí, se však situace pomalu zlepšuje a aktuálně jsou hodnoty koncentrace prachu v ovzduší na většině stanic pod hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový.

Na jiných místech na východě republiky, zejména v Moravskoslezském kraji, jsou však povolené limity stále překročeny trojnásobně. Smogovou situaci meteorologové vyhlašují, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil průměr koncentrace prachu za dvanáct hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles.

Moravskoslezský kraj se letos potýká se zhoršeným ovzduším s krátkými přestávkami prakticky od začátku roku a dnes ráno byl na většině stanic překročen imisní limit pro polétavý prach PM 10 trojnásobně.

V Olomouckém kraji byly více než trojnásobně vyšší hodnoty průměrné denní koncentrace prachu na čtyřech z šesti měřicích stanic, přičemž za posledních 24 hodin se ještě o několik desítek mikrogramů zhoršily. Nejhorší situace je v Olomouci, Přerově a Prostějově.

Ve Zlínském kraji je smogová situace letos popáté, což je pro region netypické. Limity pro denní koncentrace polétavého prachu jsou tam přitom stále překročeny zhruba trojnásobně.

Smog zůstává i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a podle meteorologů by se tam situace přes den neměla výrazně změnit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *