Téměř o pětinu roční těžby, což je 1,35 milionu metrů krychlových dřeva, připravil státní podnik Lesy České republiky těžký zledovatělý sníh. To představuje ztrátu v řádu stovek milionů korun. Přesné vyčíslení škod, včetně nákladů na likvidaci kalamity, je nyní obtížné, protože poškozené porosty nejsou nyní přístupné, uvedla mluvčí LČR Alexandra Křižková. Odhaduje, že cena kalamitního dříví klesne proti průměrné ceně nejméně o 100 korun za metr krychlový.
Podle lesníků nelze nyní následky kalamity likvidovat. K vyvráceným a zlomeným stromům, které jsou roztroušeny na rozsáhlých plochách, se dřevaři nedostanou s těžební technikou kvůli vysoké sněhové pokrývce. odstraňování škod bude mít charakter silných probírek, míní Križková. Škody mohou podle lesníků ještě narůstat, pokud bude sněžit a nepřijde obleva. Některým popadaným stromům hrozí další nebezpečí, která by znehodnocovalo dřevo, například modrání borovice nebo napadení kůrovcem, řekla mluvčí.
Nejvíce se kalamita dotkla jižních Čech, problémy mají i lesníci na severní Moravě, Vysočině a v západní části Krušných hor.Podle předběžných informací je nejhorší situace na Třeboňsku. Lesní správa Třeboň hlásí škody na 350 tisících kubíků dřeva, což odpovídá zhruba třem ročním těžbám, komentovala Križková.