Sněhu je dost, ale zásoby ještě zdaleka nedosahují historického maxima

Zásoby sněhu jsou u nás v současnosti nadprůměrné. V některých níže či středně položených místech dokonce minulý týden leželo nejvíc vody ve sněhu pro toto období za posledních 25 až 45 let. Množství vody v podobě sněhu ale podle agenturních informací dosahovalo pouze jedné až dvou třetin historických maxim.

Výjimkou v měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je Přerov, kde se zásoby vody ve sněhu blížily minulý týden historickému rekordu za období od roku 1962, které bylo pozorováno v roce 1985. Relativně hodně sněhu bylo podle čtvrteční zprávy ČHMÚ zveřejněné na webu ústavu také například v Rychnově nad Kněžnou.
Vzhledem k výhledu na vývoj počasí neočekávají meteorologové, že by tání v první únorové dekádě mohlo přinést záplavy. Problémy by neměly způsobovat ani kry a ledové bariéry v korytech řek. Obecně podle meteorologů platí, že na průběh tání a povodní má vliv mnoho faktorů, především vývoj teplot vzduchu a srážek. Většina velkých jarních povodní byla způsobena táním sněhu v kombinaci s intenzivními dešťovými srážkami. Častou příčinou jarních povodní je také to, že voda z tajícího sněhu se nemůže vsakovat do promrzlé země. To by se ale nemělo stát letos, protože poprvé nasněžilo v prosinci na nepromrzlou půdu. Pod mohutnější sněhovou přikrývkou tak nyní země promrzlá není.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *