Sněmovna bude spor o omezení kompetencí hygieniků ještě řešit

Poslanci se dnes střetli kvůli snaze omezit pravomoci hygieniků při kontrole stravovacích zařízení, která by měla nově kontrolovat jen Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Změnu prosazuje sněmovní zemědělský výbor v rámci novely, která má posílit varování před kouřením na krabičkách cigaret. Dolní komora spor mezi zdravotníky a potravináři rozhodne až při závěrečném kole schvalování novely, do kterého dnes předlohu poslala.

Margita Balaštíková hájila odebrání kontrolních pravomocí hygienikům mimo jiné tím, že kontroly potravinářské inspekce byly důslednější a odhalily více nedostatků než hygienici. Argumentovala také potřebou kontroly sjednotit. Hygienikům by po změně zůstala kontrola zařízení připravujících jídla pro pacienty, seniory a školáky. Měli by tak na starosti zhruba 1800 provozoven.

Právě na tuto dvoukolejnost kontrol stravovacích zařízení upozorňovali odpůrci změny, kteří navrhované „očesání pravomocí hygieniků“ označovali za nepřípustné. Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že změna odpovídá už fungujícímu rozdělení kontrol mezi hygieniky a potravinářskou inspekci. Ke změně nicméně zaujal neutrální stanovisko.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *