17.12.2004 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna na přímé platby víc nepřidala

Státní rozpočet nepřidá zemědělcům chybějící peníze na dorovnání přímých plateb v příštím roce, i když v jednu chvíli k tomu ve středu nebylo v Poslanecké sněmovně daleko.

Předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který chtěl zemědělcům přesunout 2,5 miliardy korun ušetřených na platech policistů, narazil na politickou dohodu sociálních demokratů a komunistů. Ti pak téměř prohlasovali návrh Pavla Kováčika (KSČM) převést z resortu obrany do zemědělské kapitoly 3,3 miliardy korun, když řada poslanců z ČSSD pro tuto úpravu zvedla ruku. Hlasování však zpochybnil poslanec Stanislav Křeček, při opakování už Kováčikův návrh neprošel, i když měl vytrvalou podporu některých sociálních demokratů, třeba předsedy zemědělského výboru Ladislava Skopala a jeho místopředsedy Petra Zgarby. Ministr zemědělství Jaroslav Palas poté ve sněmovně vyslovil nezapomenutelnou větu: „Jenom idiot by nechtěl peníze, které se mu nabízejí do resortu. Nepokládal bych ale za korektní, abych přijal z rozpočtu peníze, když resort disponuje svými vlastními mimorozpočtovými zdroji.“ Palas poslancům řekl, že MZe má ve svých fondech, Pozemkovém fondu a Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu, volných 2,5 miliardy korun, které je připraven dát na přímé platby a posílení kapitoly MZe. Kalousek ovšem poukázal na to, že ministr tak jenom přesype peníze z jedné kapsy do druhé. Premiér Stanislav Gross ve sněmovně po schválení rozpočtu ujistil, že platí slib posílit přímé platby zhruba o dvě miliardy korun. „Tento závazek splníme,“ prohlásil Gross. Na adresu Kalouska a jeho program Zelená pro venkov poznamenal, že šlo o politický zápas o to, zda se peníze zajistí standardně, nebo cestou, která někomu zajistí, aby mohl jezdit po venkově zeleném a říkat, jak sehnal prostředky pro české zemědělce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down