19.03.2007 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna o biopalivech

Vládní návrh, podle nějž by se měla biopaliva v ČR začít povinně přidávat do benzinu a nafty od roku 2008, minulý týden absolvoval první kolo projednávání ve sněmovně. O termínu, kdy má přimíchávání odstartovat, se ale v dolní komoře zřejmě ještě povede spor. Předseda výboru pro životní prostředí Libor Ambrozek i stínový ministr průmyslu Milan Urban se totiž vyslovili pro to, aby byl systém spuštěn již letos 1. července, jak bylo původně plánováno.

Vládní návrh ale počítá s přimícháváním biosložek do pohonných hmot až od roku 2008.
Podle Urbana je odklad platnosti zákona nevhodný, protože nebude možné využít letošní sklizeň řepky a zásob, které zemědělci kvůli očekávání nového zákona vytvořili. V dalším kole sněmovního projednávání chce proto navrhnout úpravu vládního návrhu tak, aby systém odstartoval již v červenci. Ministr životního prostředí Martin Bursík však odklad zdůvodnil tím, že je třeba dobře připravit kontrolní systém. Do konce května mají ministerstva financí, zemědělství, životního prostředí a průmyslu a obchodu podle zadání vlády navrhnout přesnou podobu kontrolního mechanismu.
Producenti pohonných hmot musejí v roce 2008 nejméně dvě procenta a v roce 2009 minimálně 3,5 procenta dodávky nahradit biopalivy, a to zvlášť u nafty a zvlášť u benzinu. Podle Urbana jde v tomto ohledu sice vládní záměr správným směrem, je ale málo ambiciózní. Pokud chce Česká republika splnit plán unie a v roce 2020 získávat 20 procent energie z obnovitelných zdrojů, musí povinný podíl biopaliv v ropných produktech zvýšit více než si předsevzala vláda, míní Urban.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down