Sněmovna o nových pravidlech pro národní parky nerozhodla

O sporných nových pravidlech pro národní parky včera sněmovna nerozhodla. Diskusi o novele o národních parcích přerušili občanští demokraté. V debatě zatím vystupovali zejména zastánci senátní verze, která by podle kritiků naopak mohla vést až ke konci národních parků v České republice. Kdy se poslanci k předloze vrátí, zatím není jasné.

Senátní znění předlohy podpořil v dolní komoře prezident Miloš Zeman, kterou ministr životního prostředí Richard Brabec naopak označil za masakr motorovou pilou. Jihočeský poslanec Jan Zahradník i prezident Zeman pokládají bezzásahovost za experiment, za který není nikdo odpovědný, aby skládal účty.

Plzeňský poslanec Václav Votava se o senátních úpravách vyjádřil jako o skutečném kompromisu. Ohradil se proti obavám, že Šumava by snad byla zabetonována a postavily by se tam lunaparky.

Horní komora chce v novele o ochraně přírody například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici poslaneckého znění předlohy mluví hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down