03.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna podpořila možnost zákazu pěstování GMO

Stát asi dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou povolené v Evropské unii. Novelu příslušného zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy dnes podpořila sněmovna. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.

V ČR se pěstuje pouze geneticky modifikovaná kukuřice, její plochy se ale stále snižují. Letos její výměra klesla skoro o polovinu na necelých tisíc hektarů. Zákaz nebo omezení pěstování by se dával jako nařízení vlády, píše se v důvodové zprávě k novele. Novela také ruší povinnost oznamování každého nového geneticky modifikovaného organismu, který je hodnocený jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích. Jde například o vysoké školy, nemocnice nebo biotechnologické firmy, tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely. Novela tak zjednodušuje postupy pro práci s GMO v nejnižší kategorii rizika, aby byla odstraněna nadbytečná administrativa při vědecké práci. Bude tak stačit jedno oznámení, pouze u první práce s GMO. Ministerstvo nyní přijímá ročně přibližně 60 oznámení o GMO v nízké rizikové kategorii. Doufá, že se mu tak sníží administrativní náklady. O polovinu, na pět let, se také sníží doba, během které si budou muset instituce uchovávat dokumentaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down