Sněmovna podpořila novelu zákona o krmivech

Obchodníci s krmivy a jejich výrobci asi získají zákonné právo žádat finanční náhradu za odebrané kontrolní vzorky. Lhůta pro uchovávání těchto vzorků kontrolním ústavem se zkrátí z šesti měsíců na dva. Změny má přinést novela o krmivech, kterou sněmovna v prvním čtení podpořila. Předlohu nyní projedná sněmovní zemědělský výbor.

"Hlavním cílem návrhu zákona je adaptace zákona o krmivech podle unijního nařízení," řekl poslancům ministr zemědělství Miroslav Toman. Novela má podle něj kontroly zjednodušit mimo jiné tím, ukládá povinnost ohlásit přerušení výroby a obchodu s krmivy na dobu delší než rok.
Poslankyně Veronika Vrecionová se pozastavila nad tím, že novela zavádí zpoplatnění registračního řízení při registraci krmivářského podniku. Podle poslankyně to "podporuje konzervaci současného stavu a snahu zkomplikovat potenciálním novým subjektům vstup na trh".
Ministerstvo zemědělství už podle novely nebude muset ve vyhlášce zveřejňovat vyobrazení skladištních škůdců, postačí jen jejich seznam. Ve vyhlášce bude muset stanovit podmínky skladování siláže na zemědělské půdě. Vyhláška stanoví technické podmínky, které budou bránit znečistění životního prostředí při skladování objemných krmiv, a zároveň budou umožňovat vznik kvalitního a bezpečného krmiva, uvádí důvodová zpráva.
Ze zákona o krmivech má zmizet ustanovení, které zakazuje obchod i zkrmování krmných směsí s radioaktivní kontaminací nad povolenou úroveň. Důvodem je, že radioaktivní kontaminaci již řeší ustanovení nového atomového zákona z roku 2016. Rozšíří se povinnosti dovozců krmiv ze třetích zemí mimo EU. U produktů, které podléhají dovozní kontrole, budou muset hlásit Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému i celní správě den dovozu krmiva a údaje o dokladech, které ho provázejí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down